Co trzeci kandydat w Polsce chciaÅ‚by pracować w oparciu o elastyczny model pracy, dwa lata temu byÅ‚ to co piÄ…ty poszukujÄ…cy pracy. SpoÅ›ród alternatywnych form zatrudnienia kandydaci najchÄ™tniej wybraliby niepeÅ‚ny etat lub kontrakt. NajwiÄ™kszÄ… motywacjÄ… do podjÄ™cia elastycznych form pracy jest możliwość realizacji kilku zleceÅ„ i osiÄ…gniÄ™cia work-life balance – potwierdza opublikowany dziÅ› raport ManpowerGroup „Jak chcemy pracować?” na temat preferencji zawodowych kandydatów dotyczÄ…cych modelu pracy.

ManpowerGroup zapytaÅ‚ 18 000 kandydatów na Å›wiecie, w tym 750 w Polsce, o to w jaki sposób chcÄ… pracować, jaki tryb pracy preferujÄ… i co wpÅ‚ywa na ich wybory. Choć w Polsce najwiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… nadal cieszy siÄ™ peÅ‚en etat (preferowany przez 70% badanych), to systematycznie roÅ›nie liczba osób optujÄ…cych za elastycznym modelem pracy. Podczas gdy w 2017 roku byÅ‚o to 18% polskich kandydatów, dziÅ› w ten sposób chciaÅ‚oby pracować 29% osób poszukujÄ…cych pracy.

– Forma zatrudnienia czÄ™sto determinuje wybór propozycji zawodowej obok takich czynników jak możliwoÅ›ci rozwoju, wysokość wynagrodzenia, oferowane benefity czy kultura organizacyjna – mówi Katarzyna PÄ…czkowska, dyrektor rekrutacji staÅ‚ej w Manpower. – W przypadku stanowisk wysoko wyspecjalizowanych czy kierowniczych coraz częściej pojawia siÄ™ pytanie o elastyczne formy zatrudnienia. Osoby pracujÄ…ce na dobrze opÅ‚acanych stanowiskach, posiadajÄ…ce zaplecze finansowe, chÄ™tnie wybierajÄ… pracÄ™ w oparciu o umowÄ™ cywilnoprawnÄ…. Na dzisiejszym rynku pracy obserwujemy także zainteresowanie pracÄ… projektowÄ…. Z kolei praca na niepeÅ‚ny etat jest chÄ™tnie wybierana przez osoby, które rozpoczynajÄ… swojÄ… Å›cieżkÄ™ zawodowÄ… jeszcze w okresie studiów i potrzebujÄ… czasu na dokoÅ„czenie nauki. Elastyczność jest także ceniona przez osoby posiadajÄ…ce maÅ‚e dzieci, które dziÄ™ki skróconym godzinom pracy, mogÄ… wiÄ™cej czasu poÅ›wiÄ™cić rodzinie i sprawom prywatnym – dodaje Katarzyna PÄ…czkowska.

Oferta firm niedopasowana do potrzeb kandydata

Raport ManpowerGroup pokazuje również, że choć wiÄ™cej osób w Polsce wybraÅ‚oby alternatywny model pracy, to ich obecny pracodawca nie daje im takiej możliwoÅ›ci. SpoÅ›ród 11% polskich kandydatów, którzy preferujÄ… umowÄ™ kontraktowÄ… lub pracÄ™ rozliczanÄ… projektowo, tylko poÅ‚owa ma możliwość być zatrudniona w ten sposób. Jak to wyglÄ…da w innych krajach europejskich? NajwiÄ™ksze różnice w niedopasowaniu ofert pracodawców do potrzeb kandydatów odnotowano w Czechach (7% zatrudnionych vs. 33% preferujÄ…cych kontrakt lub pracÄ™ projektowÄ…), Hiszpanii (17% vs. 33%) i we WÅ‚oszech (11% vs. 20%), najmniejsze w Wielkiej Brytanii (8% vs. 9%).  

Jak zaznacza Marek Wróbel, dyrektor ds. kluczowych klientów z ManpowerGroup, w ostatnich latach widoczna jest rosnÄ…ca Å›wiadomość zarówno klientów na polskim rynku, jak i kandydatów, którzy majÄ…c możliwość wyboru, gotowi sÄ… przyjąć ofertÄ™ pracy w oparciu o model elastyczny, ale w ciekawej firmie lub na interesujÄ…cym i rozwojowym stanowisku.

–Najczęściej sÄ… to ludzie mÅ‚odzi, którzy wchodzÄ… na rynek pracy i chcÄ… spróbować swoich siÅ‚ w kilku firmach, na różnych szczeblach kariery. Elastyczne modele pracy najczęściej oferowane sÄ… przez firmy zagraniczne, dla których standardem jest, żeby pewien odsetek pracujÄ…cych zatrudniany byÅ‚ na projekty czasowe czy w niepeÅ‚nym wymiarze czasu pracy. Oprócz branż, które najczęściej oferujÄ… takie rozwiÄ…zanie, czyli logistyki i produkcji, również centra usÅ‚ug wspólnych, na przykÅ‚ad finansowe czy IT, zgÅ‚aszajÄ… zapotrzebowanie na pracowników, z którymi nie planujÄ… dÅ‚ugoletniej wspóÅ‚pracy – dodaje Marek Wróbel.

Polska na tle innych rynków

Jak na innych rynkach europejskich wyglÄ…dajÄ… preferencje kandydatów dotyczÄ…ce formy zatrudnienia? SpoÅ›ród 10 przeanalizowanych krajów najwiÄ™cej osób deklarujÄ…cych chęć pracy w ramach alternatywnych modeli pracy mieszka w Czechach (50% poszukujÄ…cych pracy), w Hiszpanii (49%) i we WÅ‚oszech (43%). Najmniej we Francji (28%), Szwecji (30%) i Norwegii (33%). Åšrednia dla krajów europejskich to 38%, podczas gdy w ujÄ™ciu globalnym taki model zatrudnienia wybraÅ‚oby 45% kandydatów. W badaniu kandydaci zostali również zapytani o czynniki motywujÄ…ce ich do podjÄ™cia zatrudnienia w oparciu o elastyczny model pracy. NajwiÄ™kszym uznaniem wÅ›ród nich cieszy siÄ™ możliwość realizacji jednoczeÅ›nie innych zleceÅ„. Wielu z nich w elastycznoÅ›ci widzi też szansÄ™ na pogodzenie życia rodzinnego z zawodowym.

Co mogą zrobić pracodawcy?

WÅ›ród kandydatów na Å›wiecie odnotowuje siÄ™ coraz wiÄ™kszÄ… chęć rezygnacji z zatrudnienia na peÅ‚en etat w zamian za elastyczny czas pracy, możliwość wyboru projektów oraz potrzebÄ™ osiÄ…gniÄ™cia work-life balance. Pracodawcy chcÄ…cy pozyskać pracowników na stanowiska peÅ‚noetatowe mogÄ… wdrożyć elementy elastycznoÅ›ci na wzór pracy w oparciu o umowÄ™ kontraktowÄ… lub pracÄ™ projektowÄ…, proponujÄ…c elastyczne godziny pracy, pracÄ™ zdalnÄ… z zapewnieniem niezbÄ™dnych narzÄ™dzi czy rozliczanie za efekt. Firmy wychodzÄ…c naprzeciw oczekiwaniom kandydatów i pracowników, zwiÄ™kszajÄ… również wymiar pÅ‚atnego urlopu.

– Potrzeba zmian ze strony kandydatów bÄ™dzie wymuszać z kolei zmianÄ™ w podejÅ›ciu pracodawców do elastycznego zatrudnienia. Organizacje bÄ™dÄ… dostosowywać siÄ™ do potrzeb potencjalnego pracownika i budować dla niego model wspóÅ‚pracy, porzucajÄ…c zaÅ‚ożenie, że umowa o pracÄ™ pozwoli zatrzymać pracownika na dÅ‚użej i zmniejszyć rotacjÄ™. Ostatni rok, czyli czas najwiÄ™kszego od lat niedoboru talentów w Polsce, pokazaÅ‚, że taka strategia w praktyce nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Po stronie firm jest zatem wypracowanie takich rozwiÄ…zaÅ„ w zakresie zatrudnienia, aby pracownik chciaÅ‚ u nich pracować – podsumowuje Tomasz Walenczak, dyrektor marki Manpower.