Ponad 80% kandydatów skarży się na brak widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach pracodawców. W przypadku aż 76% z nich to wysokość pensji decyduje o tym, czy przyjmą lub odrzucą ofertę pracy. Co jeszcze sprawia, że procesy rekrutacyjne są dalekie od idealnych?

Na przełomie kwietnia i maja 2019 r. serwis kariery InterviewMe przeprowadził ogólnopolskie „Badanie kandydatów 2019”, w którym wzięło udział prawie 3500 respondentów – zatrudnionych oraz osób szukających pracy. Partnerami badania są firmy IKEA, Allegro, Antal, IndaHash i Grupa Eurocash.

Jak wynika z badania, ponad trzy czwarte osób szukających pracy przy podejmowaniu decyzji kieruje się wysokością wynagrodzenia. Mniej istotne są dla nich rozwój (niecałe 54% wskazań), lokalizacja firmy i godziny pracy (po 47%). Najmniejsze znaczenie mają świadczenia pozapłacowe – zwraca na nie uwagę tylko ok 22% kandydatów.

Jednocześnie to właśnie widełek wynagrodzenia najbardziej brakuje w treści ofert pracy (narzeka na to niemal 81% badanych).

„Badanie kandydatów 2019” pozwoliło też sprawdzić m.in. w jaki sposób kandydaci szukają ofert pracy, jakich informacji brakuje im podczas procesów rekrutacji i jakie błędy popełniają pracodawcy. 

Odpowiedzi 3500 kandydatów pokazują, że lepiej postawić na prosty opis obowiązków z widełkami wynagrodzenia. W rekrutacji i tak sprawdzisz 3-4 kluczowe dla stanowiska kompetencje, a reszta to… Twój dobry onboarding i sprecyzowane oczekiwania od zwycięskiego kandydata! Tylko tyle i aż tyle. – przekonuje Piotr Sosnowski, VP People w InterviewMe.

Dlaczego kandydaci decydują się przyjąć ofertę pracy? Po pierwsze ze względu na wynagrodzenie. Benefity zajęły ostatnią pozycję. Wniosek jest z tego jeden: zapłaćmy godziwą stawkę kandydatowi za jego pracę, a on sam zadba o siebie i zdecyduje, na co chce przeznaczać pensję. – dodaje Maciej Czerwonka, Business Development Manager i ekspert kariery w InterviewMe.

Pełny raport można pobrać bezpłatnie od wtorku 11 czerwca 2019 r. pod adresem https://interviewme.pl/badanie-kandydatow-2019-raport